Co to jest uroflowmetria?

To badanie przepływu cewkowego przez cewkę moczową. Pacjent oddaje mocz do specjalnego pojemnika, który podłączony jest do uroflowmetru. Urządzenie analizuje objętość oddanego moczu w jednostce czasu. W większości gabinetów uroflowmetria wykonywana jest w toalecie, a uroflowmetr jest „podłączony“ do urządzenia przypominającego muszlę. Badanie trwa tyle ile czasu potrzebuje pacjent na oddanie moczu. Uroflowmetria jest badaniem nieinwazyjnym, czyli całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym dla Pacjenta.
W trakcie badania oceniamy szybkość przepływu moczu przez cewkę i służą do tego takie parametry jak: przepływ maksymalny Qmax oraz przepływ średni Qśr, objętość oddawanego moczu. Zobacz rysunek poniżej.

Jakie są wskazania do wykonania uroflowmetrii?

Wskazaniem do wykonania uroflowmetrii są zaburzenia oddawania moczu, a w szczególności kwalifikacja do zabiegu operacyjnego. Badanie umożliwia w obiektywny sposób, graficzne przedstawienie stopnia nasilenia przeszkody podpęcherzowej.

Jak należy przygotować się do badania uroflowmetrycznego?

Podstawowym warunkiem do prawidłowego wykonania uroflowmetrii jest dobrze wypełniony pęcherz moczowy. Powinien zawierać przynajmniej 150ml. Moczu jednak nie powinien być przepełniony. Mikcja powinna być jak najbardziej naturalna tzn. przypominać zwykłe (codzienne) oddawanie moczu. Nie należy więc bić rekordów i specjalnie się starać napinając brzuch.

Jak wygląda prawidłowy wynik uroflowmetrii u mężczyzny?

Prawidłową krzywą uroflowmetrii przedstawiono poniżej (kolor zielony – docelowo będzie zielony). Natomiast przy występowaniu przeszkody podpęcherzowej krzywa jest wydłużona, a parametry takie jak przepływ maksymalny Qmax oraz średni Qśr obniżone (kolor czerwony).

 

<script>
(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‚GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);

ga(‚create’, ‚UA-105353483-1’, ‚auto’);
ga(‚send’, ‚pageview’);

</script>