Zajęło mi trochę czasu by dojrzeć do wizyty. Czy każdy tak długo zwleka?

Najważniejsze, że Pan w końcu przyszedł. Zaburzenia erekcji należy traktować jak każdy inny objaw – taki sam jak ból głowy, czy ból gardła. Organizm w ten sposób informuje Pana, że dzieję się coś niedobrego.

Niedobrego, a co konkretnie jest przyczyną braku wzwodu?

Gdy uszkodzenie dotyczy linii przekaźnikowej, jaką jest system nerwowy, mówimy o przyczynach nerwowych. Najczęściej sytuację taką mamy w przebiegu cukrzycy, gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów obwodowych, ale to Pana nie dotyczy. Inne przyczyny to stwardnienie rozsiane, uszkodzenie kręgosłupa przez uraz. Wypadnięcie dysku oraz stan po niektórych operacjach w obrębie miednicy mniejszej, gdzie zwykle dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego, to kolejne przyczyny. W pełnym uszkodzeniu unerwienia tabletki z reguły nie pomagają i konieczne jest podawanie środków bezpośrednio do ciał jamistych. 

Jeżeli problem leży w mózgu (w centrali), gdzie powstaje bodziec mówimy o psychogennym tle zaburzeń erekcji, a sytuacja taka może mieć miejsce np. w nerwicach lękowych. Wtedy należy skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą.

Gdy problem jest w napełnianiu krwią ciał jamistych to mówimy o przyczynie naczyniowej – po prostu nie dopływa wystarczająco krwi lub zbyt szybko odpływa z prącia. Tętnice głębokie prącia są małe mają 1-2mm średnicy dlatego poważne zaburzenia układu krążenia, szczególnie miażdżyca, właśnie w nich mogą dawać pierwsze objawy. Szczególnie dotyczy to mężczyzn w wieku 40-50 lat, a w okresie 2-3 lat od wystąpienia zaburzeń wzwodów w grupie tej częściej dochodzi do zawałów serca.

Czyli brak wzwodu może wskazywać, że zaraz będę miał zawał?

Jest Pan pod pięćdziesiątkę. Ma Pan problem ze wzwodem i jeśli nie „włączy Pan” diety oraz ćwiczeń będzie Pan w grupie ryzyka. Tak więc zaburzenia erekcji mogą wyprzedzać i wskazywać na większy problem, szczególnie jeżeli dotyczy to palaczy tytoniu – a Pan pali, osób z nadwagą lub leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego. Konieczna jest wtedy zmiana stylu życia i wizyta u specjalistów.

Innym czynnikiem, który wywołuje nieprawidłową erekcję może być uszkodzenie żylne powodujące brak zamykania się żył, co przekłada się na brak zatrzymania krwi w członku i brak wzwodu. Do innych przyczyn braku erekcji neleży też przyjmowanie leków oraz zaburzenia hormonalne związane z niskim poziomem testosteronu. Konieczne jest wtedy podniesienie jego poziomu. Zobacz też opracowania o testosteronie – kliknij.

Jak dochodzi do wzwodu?

Mechanizm erekcji jest skomplikowanym procesem, za który odpowiadają układ nerwowy, naczynia krwionośne i mięśnie.

No dobrze, czyli co się dzieje?

Erekcja rozpoczyna się od impulsu z mózgu, który biegnie coraz niżej wzdłuż rdzenia kręgowego do członka przez nerwy – one stanowią szlak przesyłowy. Towarzyszy temu podniecenie – akcja serca jest przyśpieszona – tak jakby oddech był właśnie po to by zwiększyć dopływ krwi i dostęp tlenu. Tam impuls elektryczny jest zamieniany na impuls biochemiczny, to tak jakby przetłumaczyć informację na język, który rozumieją mięśnie. Impuls biochemiczny to związek chemiczny zwany tlenkiem azotu. Dzięki niemu mięśnie gładkie rozkurczają się. Zwiększa się napływ krwi do ciał jamistych – wrota tamy otwierają się i napełniają się krwią podobnie jak gąbka. Członek powiększa się. Jednocześnie dochodzi do uciśnięcia naczyń żylnych dlatego krew nie odpływa z członka.

Ten tlenek jest dość ważny…

Bardzo ważny choć i cały proces jest skomplikowany. Erekcja jest kontrolowana przez reakcję naczyniową – chodzi o ilość właśnie tlenku azotu i im jest go więcej tym lepiej. Natomiast enzym o nazwie fosfodiesteraza rozkłada go, zmniejszając ilość tlenku. Dlatego leki takie jak dość popularna niebieska pigułka na potencję, blokują fosfodesterazę i w efekcie tlenku azotu jest więcej.

WIĘCEJ
Członek męski składa się z dwóch ciał jamistych – są to dwie podłużne struktury otoczone twardą błoną białawą biegnące przez cały narząd. Ciała jamiste są wypełnione gąbczastą tkanką zbudowaną z wielu jamek stąd nazwa, tkanka ta zawiera znaczną ilość naczyń krwionośnych oraz mięśniówkę gładką. Trzecią strukturą jest ciało gąbczaste leżące od spodu członka. Otacza ono cewkę moczową oraz tworzy żołądź. Struktura ta nie powiększa się tak znacznie podczas wzwodu, co zapobiega zamknięciu światła cewki i umożliwia wytrysk nasienia. Ciśnienie wewnątrz członka wytworzone z jednej strony poprzez ciśnienie napływu krwi, z drugiej strony przez obecność twardej błony białawej uciskającej z zewnątrz powoduje, że robi się on twardy. Tak długo jak utrzymuje się opisana sytuacja członek będzie sztywny.

<script>
(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‚GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);

ga(‚create’, ‚UA-105353483-1’, ‚auto’);
ga(‚send’, ‚pageview’);

</script>