Co to jest przeszkoda podpęcherzowa?

Jest to ogólny termin bez wskazania konkretnej jednostki chorobowej, w którym najważniejsza jest informacja, że wypływ moczu z pęcherza moczowego jest utrudniony.

Jakie są objawy przeszkody podpęcherzowej?

Takie same jak przy przeroście stercza. Po prostu można oddawać mocz, jak własny dziadek, mając np. 25 lat – czyli trzeba czekać, aż mocz wypłynie, a gdy płynie to wąskim strumieniem. Dla oceny wielkości objawów najlepiej jest wypełnić kwestionariusz IPS – zobacz.

Jak do tego dochodzi?

Mocz jest odprowadzany z pęcherza i magazynowany przez cewkę, która przypomina zwykłą elastyczną rurę mogącą się zwężać w każdym miejscu swojego przebiegu. Jeżeli dochodzi do takiego zwężenia mówimy o przeszkodzie podpęcherzowej.

Miejsca, w których najczęściej dochodzi do zwężenia światła cewki moczowej:
Szyja pęcherza moczowego – jest to miejsce, w którym pęcherz moczowy przechodzi w cewkę. U młodych mężczyzn może tam dojść do zwłóknienia szyi w wyniku stanów zapalnych.
Cewka sterczowa – jest to część cewki otoczona przez stercz, do ucisku dochodzi przez powiększający się łagodny rozrost stercza lub raka stercza
Ujście zewnętrzne cewki – jest to miejsce na szczycie żołędzi. Najczęściej zarasta z powodu przewlekłego zapalenia żołędzi prącia w przebiegu chorób dermatologicznych (liszaj twardzinowy i zanikowy, BXO).
Oprócz tych typowych miejsc do zwężenia cewki może dojść na całym jej przebiegu w wyniku urazu lub po cewnikowaniu.

Co robić w przypadku podejrzenia przeszkody podpęcherzowej?

Termin przeszkoda podpęcherzowa jest pojęciem ogólnym dlatego w pierwszej kolejności musimy stwierdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z przeszkodą.

Do tego celu najlepiej nadaje się badanie tempa przepływu moczu, czyli uroflowmetria. Zobacz opracowanie „BPH i uroflowmetria”.
Po potwierdzeniu rozpoznania musimy ustalić przyczynę, czyli stwierdzić, gdzie leży przeszkoda. Do tego czasami konieczne jest wykonanie cystoskopii, czyli wziernikowania cewki i pęcherza moczowego. Dodatkowo należy zbadać gruczoł krokowy przez odbytnicę i wykonać analizę moczu oraz badanie usg. jamy brzusznej. Po tych badaniach z reguły możemy postawić rozpoznanie czyli, że przyczyną jest najczęściej:
– zwłóknienie szyi pęcherza moczowego,
– łagodny rozrost stercza,
– zwężenie cewki,
– zwężenie ujścia zewnętrznego cewki.

Dlaczego trzeba leczyć przeszkodę podpęcherzową?

Przeszkoda podpęcherzowa powoduje, że mocz z oporem wypływa z pęcherza. Po prostu powstaje tama, która w sytuacji skrajnej całkowicie zamyka cewkę powodując zatrzymanie moczu. Początkowo jednak dochodzi do: > przerostu mięśnia wypieracza pęcherza moczowego. Następnie do > zalegania moczu w pęcherzu po mikcji, > zakażenia dróg moczowych, > powstawania uchyłków pęcherza moczowego, > kamicy moczowej, > poszerzenia górnych dróg moczowych,
> wodonercza i przewlekłej niewydolności nerek, co zagraża już życiu.

Jak się leczy przeszkodę podpęcherzową?

Najczęściej wykonuje się zabieg endoskopowy wprowadzając w znieczuleniu odpowiednie narzędzia przez cewkę i usuwając przeszkodę.

Czy każdy z przeszkodą podpęcherzową musi być operowany?

Jeżeli występują już następstwa takie jak zaleganie moczu, czy zakażenia to wskazania do zabiegu są bezwzględne.
W przypadkach łagodniejszych można jedynie obserwować pacjenta. Konieczne są wtedy regularne wizyty u urologa co 6-12. miesięcy połączone z wykonaniem badania per rectum, wywiadem IPSS, usg. jamy brzusznej z oceną zalegania moczu, uroflowmetrią, analizą moczu.

<script>
(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‚GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);

ga(‚create’, ‚UA-105353483-1’, ‚auto’);
ga(‚send’, ‚pageview’);

</script>