Jakie są objawy zapalenia żołędzi i napletka?

Stany zapalne obu tych wrażliwych rejonów z reguły występują łącznie i często dotyczą młodych, aktywnych seksualnie mężczyzn. Objawy są dość niepokojące – dochodzi do zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia żołędzi i napletka. Czasami żołądź pokryty jest wydzieliną, a skórka na nim napięta, może też dochodzić do powstawania ranek i nadżerek. Pacjent odczytuje objawy jako bardzo silne, szczególnie gdy wystąpiły na drugi dzień po kontakcie seksualnym.

Co powoduje zapalenie żołędzi i napletka?

Najczęściej dochodzi do zakażenia grzybami Candida w wyniku współżycia z partnerką. Zwykle po kilku dniach przy zachowaniu higieny oraz wstrzemięźliwości płciowej następuje samowyleczenie.
Inną przyczyną mogą być gronkowce lub paciorkowce – w tych przypadkach możliwy powód to niedostateczna higiena zewnętrznych narządów płciowych, np. brak codziennego, rano i wieczorem zsuwania napletka i mycia żołędzi. Zakażenie jest wywołane niekiedy z przyczyn obiektywnych np. u kierowców ciężarówek podczas wielogodzinnych postojów. Osoby z tej grupy zawodowej mają utrudniony dostęp do podstawowych środków higieny.
Zapalenie ponadto może być spowodowane obecnością stulejki, a wyleczenie możliwe tylko po jej usunięciu.
W pozostałych opisanych przypadkach zastosowanie higieny oraz miejscowo środków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych szybko doprowadza do ustąpienia dolegliwości.

Jakie inne przyczyny mogą powodować zapalenie żołędzi?

Leki. Część leków jest wydalana z organizmu poprzez nerki z moczem, dlatego mogą osiągać duże stężenie w moczu i drażnić okolicę ujścia cewki lub całej żołędzi.
Alergia. Uczulenie pacjenta na prezerwatywy, środki piorące, kosmetyki lub po stronie partnerki uczulenie na środki stosowane miejscowo np. antykoncepcyjne, kosmetyki, leki.
Urazy żołędzi i napletka. Szczególnie w środowisku wilgotnym mogą powodować tzw. zapalenie żołędzi plazmatycznokomórkowe, które charakteryzuje się występowanie ognisk o barwie brązowo czerwonej.

Jak postępować w przypadku zapalenia żołędzi i napletka?

Z reguły konieczna jest wizyta u lekarza, odpowiednia higiena oraz stosowanie miejscowo leków przeciwbakteryjnych i/lub przeciwgrzybiczych.
W przypadku nie ustępującego zapalenia żołędzi i napletka może być konieczne pobranie materiału na badanie bakteriologiczne oraz poszukiwanie przyczyn ogólnych takich jak cukrzyca, ryzykowne zachowania seksualne, nieodpowiednia higiena.
Często dopiero usunięcie przyczyny powoduje wyleczenie.
W przypadku długo utrzymujących się zmian może być konieczne pobranie wycinków w celu wykluczenia procesu nowotworowego.

<script>
(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‚GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);

ga(‚create’, ‚UA-105353483-1’, ‚auto’);
ga(‚send’, ‚pageview’);

</script>